Jak pielęgnować piwonie?

Krzewy wręcz uginające się pod ciężarem okazałych kwiatów to coś, co z pewnością każdy chciałby posiadać w swoim ogródku. Jest to możliwe do osiągnięcia, ponieważ te warunki spełniają przepiękne piwonie. Te zachwycające byliny urozmaicają wygląd zielonych terenów dzięki swojemu obfitemu kwitnieniu. Jednak, aby cieszyć się tym wyjątkowym efektem, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Jak uprawiać piwonie, aby rezultaty cieszyły oko przez długie lata?

obrazek prezentujacy

Charakterystyka piwonii

Piwonie, inaczej peonie, to wyjątkowe byliny w postaci niskich krzewów (ich wysokość może się nieznacznie różnić w zależności od danej odmiany, choć zazwyczaj jest to około 80 cm wysokości). Przestrzeń ogrodu wypełniają już same liście tej rośliny, wszystko dzięki swojemu wyglądowi – są one intensywnie zielone i okazałe. Mimo swoich zalet, nie są w stanie konkurować z głównym atutem peonii, czyli okazałymi kwiatami. Nachodzące na siebie delikatne płatki tworzą wyjątkowy pąk, który rozkwita w miesiącach letnich, dzieląc się swoim niesamowitym zapachem i roznosząc go po całym ogrodzie.

Różnorodne odmiany piwonii mogą pochwalić się szerokim przekrojem oferowanych barw. Najczęściej spotykane są odcienie różu, czerwieni oraz bieli. Zdarzają się również kolory mniej powszechne, takie jak żółty lub pomarańczowy, lecz są one zarezerwowane dla rzadziej występujących odmian. W Polsce najczęściej uprawia się peonię chińską, która zdecydowanie najlepiej odnajduje się w naszym klimacie. Przy zastosowaniu kilku uniwersalnych porad uprawa tej rośliny nie powinna stanowić większego problemu.

Jak pielęgnować piwonie? Sadzenie

Piwonia to piękny kwiat, który oferuje wspaniały wygląd świetnie urozmaicający każdy ogród – jednak nie ma nic za darmo. Niestety ta bylina należy również do grona tych bardziej wymagających – posiada szczególne wymagania, bez których spełnienia nie można mówić o powodzeniu uprawy. Złe stanowisko lub nieodpowiednie warunki pielęgnacyjne szybko negatywnie wpłyną na roślinę, aż w końcu doprowadzą do jej całkowitego uschnięcia. Szczególnie istotne jest więc posiadanie wiedzy o tym, jak dbać o piwonie, aby cieszyły przez długie lata.

Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniego miejsca uprawy. Powinno być ono ciepłe oraz słoneczne, ponieważ ta bylina preferuje tego typu warunki. Oczywiście należy pamiętać, że piwonie zakwitają dopiero w kolejnych latach od sadzenia, jednak wysiłek włożony w odpowiednie przygotowanie rośliny z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Jak pielęgnować piwonie? Punktem wyjścia jest odpowiednie posadzenie kłącza. Warto wybrać wyłącznie dobrej jakości cebulki ze sprawdzonych źródeł, które nie zawiodą – możesz skorzystać z oferty sklepu http://sklep.cebulekwiatowe.pl/. Sadzenie musi być płytkie, a sadzonki nie mogą znajdować się pod ziemią głębiej niż 5 cm. W przeciwnym razie piwonie mogą nie zakwitnąć nawet przez kilka lat.

Jak pielęgnować piwonie w ogrodzie po posadzeniu?

Piwonie wolą umiarkowanie wilgotne podłoże, choć nie należy podlewać samych liści. Te okazałe byliny powinny zostać umieszczone na stanowisku słonecznym, które stwarza im najlepsze warunki do rozwoju. Po posadzeniu piwonii na przełomie sierpnia i września najlepiej zacząć nawozić roślinę już jesienią. Dobrze zastosować obornik, a w późniejszym czasie nawozy mineralne.